تهران، نیاوران، روبروی جماران، جنب بانک سامان، پلاک 148، طبقه دوم
کلینیک زیبایی مهرافروز
Search
Close this search box.

تزریق بوتاکس میگرن

تزریق بوتاکس میگرن یکی از موثرترین راهکارها برای کاهش سردرد و درمان میگرن است. این روش نخستین بار در سال 2010 برای مبتلایان به میگرن تایید شد و بیماران گزارش‌هایی مبنی بر بهبود سردرد میگرنی بعد از تزریق بوتاکس ارائه دادند. مکانیسم تاثیر تزریق بوتاکس در درمان میگرن بسیار پیچیده است اما امروزه به عنوان درمانی کارا به اغلب مبتلایان به میگرن توصیه می‌شود. در تزریق بوتاکس میگرن سیگنال‌های شیمیایی وارد اعصاب شده و عضلات منتقل کننده درد را فلج می‌کند. اگر شما هم دچار سردردهای میگرنی هستید و راهکارهای دارویی و درمانی اثربخشی موثری در کاهش سردرد شما ندارد؛ توصیه می‌کنیم که تزریق بوتاکس میگرن را تحت نظر پزشک متخصص امتحان کنید. ما در این مقاله آگاهی لازم برای تزریق بوتاکس برای درمان سردرد میگرنی را به شما خواهیم داد. تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

منظور از بوتاکس میگرن چیست؟

رابطه علمی دقیق تزریق بوتاکس با کاهش سردردهای میگرنی مشخص نیست. این رابطه در واقعیت دارای مکانیسم پیچیده‌ای است و به شکل دقیق قابل بررسی نیست. بر اساس نظر پزشکان؛ تزریق بوتاکس در نواحی مختلف سر و پیشانی موجب کاهش التهاب نوترانسمیترها و پروتئین‌های التهابی و تحریک کننده می‌شود. کاهش ترشح این موارد منجر به کاهش درد میگرن و درمان آن می‌شود.

افرادی که مبتلا به سردرد مزمن هستند و روش‌های درمانی دیگر روی آنها اثربخش نیست، متقاضیان انجام تزریق بوتاکس میگرن هستند. بر اساس مطالعات علمی انجام شده، انجام زودهنگام بوتاکس میگرن در بیشتر افراد دارای اثربخشی بالاتری است اما پزشکان توصیه می‌کنند افراد نخست تحت درمان دارویی قرار بگیرند. تزریق بوتاکس میگرن در جلسات نخست اثربخشی کاملی ندارد و فرد بهبودی 50 الی 60 درصدی را تجربه می‌کنند. در طی جلسات دوم و سوم این میزان بهبودی افزایش پیدا می‌کند. توجه داشته باشید که این روش درمانی ماندگاری دائمی ندارد.

آیا درمان میگرن با بوتاکس امکان‌پذیر است؟

در سال‌های گذشته طبق تجربه بیماران مبتلا به میگرن که برای رفع چین و چروک‌های صورت خود بوتاکس تزریق کرده بودند، گزارش دادند که این اقدام منجر به کاهش سردردشان شده است. در این شرایط بیماران روزهای با سردرد مزمن کمتری را تجربه کردند و به این نتیجه رسیدند که ظاهرا میگرن مزمن با بوتاکس درمان می‌شود. برای بررسی صحت این موضوع برخی کارآزمایی‌های بالینی بر روی بیماران میگرنی دارای سردردهای مزمن انجام شد.

سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) انتخاب تزریق بوتاکس جهت درمان میگرن‌های مزمن را تایید کرده است. امروزه از نظر پزشکان  و صاحب نظران درمان میگرن با تزریق بوتاکس امکان‌پذیر است و این روش به بهبود سردردهای مزمن کمک می‌کند. بوتاکس یک ماده شیمیایی است که سیگنال‌های منتقل کننده درد از مغز را  مسدود می‌کند و باعث کاهش دردهای میگرنی می‌شود. با وجود اینکه درمان میگرن با بوتاکس قطعی نیست اما ارتباط مثبتی میان تزریق بوتاکس و درمان میگرن وجود دارد و شواهد موجود حاکی از کارایی این روش در بهبود سردردهای بیمار است.

نحوه تزریق بوتاکس میگرن چگونه است؟

پروسه تزریق بوتاکس میگرن 10 الی 30 دقیقه زمان می‌برد و نتایج بسیار مطلوب و ایده‌آلی دارد. نخستین گام در انجام بوتاکس انتخاب پزشک ماهر و متخصص است. پس از مشورت با پزشک و بررسی شرایط فرد، اقدامات بعدی انجام می‌شود.

پس از قرارگیری در موقعیت مناسب، فرد می‌نشیند یا دراز می‌کشد و پرستار و پزشک محل تزریق را به وسیله سواپ الکل تمیز می‌کند. سپس بوتاکس به وسیله یک سوزن بسیار نازک به هر یک از 31 ناحیه عضلانی در هر یک از نواحی اطراف سر و گردن تزریق می‌شود. این پروسه معمولا بدون درد است اما برخی از افراد احساس درد جزئی را در زمان تزریق دارند که کاملا قابل تحمل است. عموما پیش از انجام بوتاکس محل تزریق با پماد لیدوکائین بی‌حس می‌شود.

معمولا بوتاکس تزریق شده تا 3 ماه اثر خود را حفظ می‌کند. بعد از گذشت این مدت زمان، می‌توان تزریق را مجددا تکرار کرد. یکی از نکات مهم در تزریق بوتاکس برای سردرد در نظر گرفتن نواحی موثر در راستای درمان میگرن است. در ادامه به طور کامل‌تر به بررسی نقاط تزریق بوتاکس میگرن می‌پردازیم.

نقاط تزریق بوتاکس میگرن

31 ناحیه عضلانی خاص در اطراف سر و گردن وجود دارد که محل مناسبی برای تزریق بوتاکس است این نقاط شامل 7 نقطه در عضلات فرونتال (پیشانی)، 4 نقطه در عضلات تمپورال (گیجگاه)، 3 نقطه در عضلات اکسیپیتال (پس سر)، 2 نقطه در عضلات پاراورتبرال گردن و 3 نقطه در عضله تراپزیوس (بالای شانه) است.

 پیشانی دارای عضلات فرونتالیس است که در بالا بردن ابروها نقش اصلی را ایفا می‌کند. پشت سر دارای عضله اکسیپیتالیس است که وظیفه کج کردن سر به عقب را بر عهده دارد. عضله اسپلنیوس واقع در پشت گردن در چرخاندن سر وظیفه اصلی را دارد. در قسمت فوقانی پشت عضلات پارانخاعی و در شقیقه‌ها ماهیچه‌های گیجگاهی واقع در دو طرف سر از جمله بخش‌هایی هستند که  در تزریق بوتاکس میگرن مورد هدف قرار می‌گیرد. تزریق بوتاکس این عضلات و ماهیچه‌ها را شل کرده و از انقباض آنها جلوگیری می‌کند. در حالت کلی نواحی تزریق بوتاکس میگرن شامل نواحی زیر است.

 • پشت و بین گردن و شانه در دو سمت چپ و راست
 • پایین جمجمه و پشت گردن در هر دو سمت
 • بالای چشم و وسط پیشانی
 • پشت گوش‌ها
 • بالای گوش‌ها
 • پایین پیشانی در بالای بینی
 • پایین پیشانی در نزدیکی لبه داخلی ابرو

تاثیر بوتاکس بر میگرن چگونه است؟

بوتاکس نام تجاری سم بوتولینوم نوع A است که برای فلج کردن موقت برخی از نواحی بدن مورد استفاده قرار می‌گیرد. این سم در دسته‌بندی نوروتوکسین‌ها قرار گرفته است که توسط باکتری کلستریدیوم بوتولینوم تولید می‌شود. عملکردی که این سم تزریق شده برای درمان چین و چروک و میگرن مزمن دارد به این صورت است که از آزاد شدن استیل کولین که یک انتقال دهنده عصبی است جلوگیری می‌کند. استیل کولین باعث انقباض عضلات ناحیه می‌شود.

گفته می‌شود که تزریق بوتاکس با جلوگیری از انتشار برخی از انتقال دهنده‌های عصبی مثل گلوتامات، پپتید مرتبط با ژن کلسی‌تونین (CGPR) و ماده  P به جلوگیری از پیشرفت میگرن و کاهش دردهای عصبی کمک می‌کند. به عبارتی بعد از تزریق این انتقال دهنده‌های عصبی که احساس درد را به مغز منتقل می‌شوند، مسدود شده و مانع از انتقال درد به مغز می‌گردند. تعداد دفعات تزریق برای درمان میگرن توسط پزشک تعیین می‌شود اما عموما تزریق با فاصله 12 هفته‌ای انجام می‌شود.

بر اساس استاندارد ملی و بر اساس توصیه FDA انجام آن هر سه ماه یکبار توصیه می‌شود. با تزریق بیشتر این ماده ممکن است ترشح آنتی بادی بدن علیه توکسین بوتولینوم تحریک شود. بوتاکس معمولا تاثیر 2 الی 5 ماهه دارد و معمولا در این فاصله ممکن است فرد از سایر روش‌های درمانی نظیر دارودرمانی استفاده کند.

تزریق بوتاکس برای درمان میگرن برای چه کسانی مناسب است و برای چه کسانی ممنوع است؟

تزریق بوتاکس جهت درمان میگرن یک روش درمانی موثر برای کاهش سردردهای مزمن است. این اقدام معمولا در افراد بالای 18 سال که سردردهای میگرنی دارند تاثیرگذار است و در مواردی که فرد دچار سردردهای معمولی است، نتیجه موثری ندارد. پس بهتر است پیش از انجام بوتاکس با پزشک مشورت شود. این روش درمانی به افرادی توصیه می‌شود که بیش از نیمی از ماه را دچار سردردهای شدید و نبض‌دار هستند و درمان‌های معمول نظیر دارو درمانی یا رژیم غذایی در کاهش سردرد آنها اثرگذار نیست. همچنین برخی از افراد به دلیل داشتن سایر بیماری‌های زمینه‌ای، تداخلات دارویی و عدم تحمل درمان دارویی ملزم به انجام تزریق بوتاکس میگرن برای کاهش سردردهای مزمن خود هستند.

تزریق بوتاکس برای افرادی که سردرد آنها دلایلی غیر از میگرن دارد توصیه نمی‌شود، زیرا ممکن است بازخورد موثری نداشته باشد. همچنین این روش درمانی برای کسانی که کمتر از 14 روز در ماه احساس سردرد میگرنی مزمن دارند، مناسب نیست. معمولا این درمان برای افرادی که به بیماری‌های عصبی مبتلا هستند و همچنین برای خانم‌های باردار و شیرده ممنوع است و توصیه می‌شود از سایر روش‌های درمانی استفاده کنند.

همچنین انجام تزریق بوتاکس میگرن برای افرادی که به بیماری‌های عصبی و التهاب عضله نظیر بیماری ای ال اس، اسکلروز جانبی آمیوتروفیک، ALS و سندرم ایتون لامبرت مبتلا هستند و عضلات آنها به شکل درست انقباض نمی‌یابد یا کنترل عضلات آنها از دست رفته است، ممنوع است. دلیل این محدودیت احتمال بروز مشکلات جدی در بلع و تنفس است. حساسیت افراد به بوتاکس و سایر محصولات بر پایه بوتولینوم توکسین A از جمله موارد منع انجام تزریق بوتاکس است.

عوارض تزریق بوتاکس برای درمان میگرن

تزریق بوتاکس برای درمان میگرن یکی از مطمئن‌ترین و موثرترین روش‌ها است که برای داشتن نتیجه‌ای ایده‌آل می‌بایست توسط پزشک متخصص انجام شود. این روش علی‌رغم تاثیرات مثبتی که دارد، ممکن است با برخی از عوارض جانبی همراه باشد. انتخاب دقیق پزشک و انجام اصولی دستورالعمل‌ها و مراقبت‌های بعد از تزریق بوتاکس به میزان بسیار زیادی از بروز این عوارض پیشگیری می‌کند.

ممکن است فرد در ناحیه تزریق احساس سوزش، درد، تورم و کبودی داشته باشد که در ساعات نخست پس از تزریق طبیعی است. همچنین برخی از افراد گزارش گردن درد، سردرد و علائمی مشابه آنفولانزا را دارند. واکنش آلرژیک به بوتاکس با علائمی نظیر کهیر، تنگی نفس، تورم در ساق در برخی افراد ظاهر می‌شود. خشکی یا آبریزش چشم و دهان از دیگر مواردی است که در دسته‌بندی عوارض تزریق بوتاکس میگرن قرار می‌گیرد. برخی از افراد هم تجربه افتادگی پلک، ضعف عضلانی، ضعف بینایی و بالا رفتن ابرو پس از بوتاکس را داشته‌اند.

تمامی عوارض اشاره شده با انتخاب پزشک متخصص و باتجربه و دریافت خدمات زیبایی در مراکز معتبر دارای مجوزها و استانداردهای لازم قابل پیشگیری و کنترل است و نتایج موثری خواهد داشت. کلینیک تخصصی پوست و مو مهرافروز یکی از معتبرترین مراکز خدمات ویژه جوانسازی پوست با به روزترین تجهیزات است.

مراقبت‌های قبل و بعد بوتاکس میگرن

انجام برخی مراقبت‌ها قبل و بعد بوتاکس میگرن در افزایش کارایی این اقدام موثر است. پیش از انجام بوتاکس میگرن بهتر است با پزشک خود مشورت کنید و در رابطه با داروهای مصرفی، بیماری‌های زمینه‌ای و سایر اطلاعات موثر مشورت کنید. همچنین لازم است در رابطه با عوارض احتمالی بعد از تزریق از پزشک خود سوال کنید. قطع مصرف داروهای رقیق کننده خون و داروهای غیراستروئیدی مانند آُسپرین و ایبوپروفن قبل از تزریق بوتاکس ضروری است. در زمان مراجعه برای تزریق بوتاکس از مصرف لوازم آرایشی خودداری کنید.

بهتر است برای دریافت نتیجه مطلوب و مورد نظر، بعد از تزریق بوتاکس میگرن موارد زیر را در نظر داشته باشید.

 • عدم لمس، ماساژ و حرکت دادن ناحیه تزریق بوتاکس
 • داشتن استراحت کافی
 • خودداری از ورزش و انجام حرکات ورزشی شدید تا حداقل 24 ساعت پس از تزریق بوتاکس
 • پرهیز از قرار گرفتن در معرض آفتاب و گرما تا 72 ساعت پس از تزریق بوتاکس
 • اجتناب از دراز کشیدن تا چند ساعت پس از تزریق بوتاکس
 • توجه به رژیم غذایی و عدم مصرف نمک
 • عدم بستن سر با دسمال سر، روسری و کلاه
 • عدم مصرف الکل و سیگار تا 24 ساعت پس از تزریق بوتاکس
 • عدم شست‌وشوی صورت به مدت 24 ساعت بعد از تزریق بوتاکس
 • پرهیز از انجام پاکسازی پوست در ناحیه تزریق بوتاکس
 • مصرف دقیق داروهای تجویز شده پزشک در صورت نیاز

نکته پایانی در رابطه با تزریق بوتاکس میگرن

میگرن یکی از آزاردهنده‌ترین سردردهای مزمن است که معمولا یک طرف سر را تحت تاثیر قرار می‌دهد و باعث اختلال در کارهای روزمره و نارضایتی افراد می‌گردد. یکی از موارد درمانی که به مبتلایان میگرن پیشنهاد می‌شود، تزریق بوتاکس است. بوتاکس برای درمان سردرد یک راه حل موثر است که لازم است توسط پزشکان متخصص انجام شود. با وجود اینکه مراحل تزریق بوتاکس میگرن ساده است اما توجه داشته باشید که این کار را در کلینیک‌های معتبر انجام دهید تا ضمن داشتن نتیجه موثر، احتمال بروز عوارض را به حداقل برسانید. ممکن است نتیجه این اقدام در افراد متفاوت باشد.

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *